•   Czwartek, 21 listopada 2024
Poradnik zakupowy

6 sekretów od ekspertów, aby zrobić najsmaczniejszą kawę w domu

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy. Zapoznamy was z tymi popularnymi, jak i tymi mniej znanymi.

Purover - przez lejek i filtr papierowy

Nazwa „pourover” dosłownie oznacza „wylewanie z góry”. Przy tej metodzie parzenia kawy stosuje się lejek wykonany z metalu, plastiku, szkła, ceramiki lub drewna, papierowy filtr, wagę oraz czajnik z wygodnym dziobkiem, aby woda nie chlapała podczas nawet długiego zaparzania. Kawę wlewa się do filtra umieszczonego w lejku. Wodę podgrzaną do temperatury 96 stopni wlewa się okrężnym ruchem i cienkim strumieniem. Proces powinien zająć co najmniej minutę. Ważne jest, aby stosować tylko świeżo zmieloną kawę - w przeciwnym razie napój szybko się utleni, będzie gorzki i będzie miał nieprzyjemny zapach. Purover filtruje większość olejków, dzięki czemu kawa będzie lekka, a nawet lekko herbaciana. Jednocześnie pozostanie nasycony i będzie zawierał wystarczającą ilość kofeiny.

Prasa francuska - szkło z sitkiem

Najprostszy i najwygodniejszy sposób na zrobienie kawy w domu. Prasa francuska to szklane naczynie, podobne do szkła wykonanego z cienkiego szkła, z tłokiem i metalowym sitkiem, które filtruje cząsteczki kawy. Należy wsypać kawę do naczynia, wlać wodę, pozwolić kawie parzyć przez 4 minuty, mieszać, powoli i ostrożnie wciskać tłok w dół i od razu wlać napój do kubka.

Aeropress - strzykawka do kawy z siateczką i filtrem

Ten popularny sposób robienia kawy został wymyślony przez Amerykanina Alana Adlera w 2005 roku. Aeropress to rodzaj strzykawki do kawy ze specjalną siateczką na dole, na której umieszczony jest papierowy filtr. Przepływa przez nią parzona kawa. Napój okazuje się gęsty i bogaty, ponieważ filtr jest cienki i przechodzi przez niego dużo olejków.

Moka - ekspres do kawy z gejzerem

Ekspresy do kawy tego typu pojawiły się dawno temu, w niektórych włoskich rodzinach i są to pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mokas występują w różnych objętościach, kształtach i kolorach i są metalowym dzbankiem do kawy, składającym się z kilku części: pojemnika na wodę, warstwy kawy i górnej części do zbierania napoju. Podczas gotowania woda w dolnej komorze nagrzewa się, zagotowuje i jest wypychana do góry przez parę. Przechodzi przez warstwę kawy, unosi się w górę szybu i zbiera w górnym leju z gotową kawą.

Kawa orientalna lub kawa po turecku (cezve)

Najstarszy sposób robienia dobrej kawy, wymyślony przez Arabów. Turka (cezva) to miedziane naczynie w kształcie stożka z rączką, ocynowane od wewnątrz, które podczas gotowania kładzie się na ogniu lub w gorącym piasku. Metoda - zalać pół szklanki zimnej wody i gotować na małym ogniu. Gdy tylko kawa zacznie się unosić, zdejmij ją z ognia i przelej do filiżanek. W razie potrzeby przed gotowaniem można dodać cukier, przyprawy lub kilka kryształków soli. Podawaj w małej filiżance z osobną szklanką zimnej wody.

Ekspres do kawy

Zasada przygotowania - gorąca woda (86-90 C) pod wysokim ciśnieniem (15 bar) podawana jest przez sprasowaną kawę, a następnie przelewana do filiżanek. Porcja wyjściowa wynosi 30 ml. Podawanie - w podgrzanej filiżance, do 60 ml, o grubych ściankach. Espresso zawiera mniej kofeiny niż większość klasycznych napojów kawowych, ponieważ temperatura wody podczas jej przyrządzania jest znacznie niższa niż temperatura wrzenia (100 C).

Zobacz również